سه‌شنبه 14 شهریور‌ماه سال 1396

انحراف تیغه بینی یا Septal Deviation

تیغهٌ بینی دیواره ای است که فضای بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می کند. نیمهٌ پایینی این تیغه غضروفی و نیمهٌ بالایی آن استخوانی است . تیغهٌ بینی نیز مثل سایر اجزای بدن تا پایان بلوغ همچنان رشد می کند و بر ابعادش افزوده می شود . چندین مرکز غضروف سازی و استخوان سازی در رشد هماهنگ تیغه بینی موثرند . بدیهی است اگر به هر دلیلی یکی یا چند تا از این مراکز عضروف سازی یا استخوان سازی کمتر و یا بیشتر از حد معمول رشد کنند ، تیغهٌ بینی ممکن است از خط وسط منحرف شده و در ناحیه ای به سمت راست یا چپ انحراف پیدا کند . این کجی معمولاً در قسمت داخلی بینی است و تاثیری بر روی شکل ظاهری بینی نمیگذارد .
وارد آمدن ضربه به بینی تا قبل از کامل شدن بلوغ ، میتواند باعث آسیب این مراکز غضروف سازی یا استخوان سازی شود . این ضربه ممکن است هنگام تولد نوزاد و حین گذر از کانال زایمان به بینی او وارد شود و یا در طول زندگی اتفاق بیفتد . انحراف تیغۀ بینی منجر به گرفتگی یک یا هر دو مجرای بینی و در نتیجه مشکل تنفسی می شود که به شکل انسداد تنفسی ، خرخر شبانه ، کاهش حس بویایی ، خشکی بینی و خون دماغ بروز می کند و البته در دراز مدت می تواند علایم و عوارض دیگری ازجمله سینوزیت ، مشکلات گوش و مشکلات قلبی ریوی را باعث شود . در مواردی که انحراف تیغه بینی خیلی شدید باشد ، علاوه بر مشکل فوق الذکر می تواند باعث تغییر شکل ظاهری بینی نیز گردد .
اگر شدت انحراف تیغه بینی به حدی باشد که باعث انسداد تنفسی شده باشد باید آنرا با جراحی اصلاح کنیم . این عمل می تواند به طور مجزا و یا همراه با اعمال جراحی پلاستیک بینی ، پولیپ بینی ، جراحی آندوسکوپی سینوس و یا کوچک کردن شاخکهای بینی انجام شود.منبع : جراحی زیبایی بینی
نوع بیهوشی : با هر دو روش نیمه بی هوشی و بیهوشی عمومی قابل انجام است .
مدت عمل : حدود نیم ساعت.
مراقبتهای بعد از عمل : آنتی بیوتیک تجویزی را مصرف نمائید .
نکاتی که لازم است بدانید :
عمل از طریق داخل بینی انجام میشود و لذا هیچگونه برشی روی بینی و یا صورت شما داده نمی شود .
برای تسریع روند التیامی و برای باز شدن بینی تا ده روز بعد از عمل بینی خود را با سرم شستشو دهید

نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
ایمیل :
وب/وبلاگ :
 X 
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد